Akyazı Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Akyazı Ziraat Odası > Haberler > ZİRAAT ODASI BAŞKANLARI ANKARA’YA ÇIKARMA YAPTI

ZİRAAT ODASI BAŞKANLARI ANKARA’YA ÇIKARMA YAPTI

MISIR ÜRETİCİLERİNİN TALEPLERİ ANKARA’YA TAŞINDI “MISIR ÜRETİCİLERİ İTHALATIN DURDURULMASINI VE DESTEKLERİN DEVAM ETMESİNİ TALEP EDİYOR”

Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener BAYRAKTAR, Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan ATEŞ ve Erenler Ziraat Odası Başkanı Fehmi ÖZÜPEK’ten oluşan heyet mısır üreticilerinin sorunlarını ve taleplerini içeren raporu Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanına ve Sakarya Milletvekillerine iletti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Ş.Şemsi BAYRAKTAR, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan YAVUZ, CHP TBMM Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili Engin ÖZKOÇ, MHP TBMM Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili M. Levent BÜLBÜL, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit DİKBAYIR, Ak Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem ERDOĞAN ATABEK ve Ak Parti Sakarya Milletvekili Recep UNCUOĞLU Ziraat Odası Başkanları tarafından makamlarında ziyaret edilerek Sakarya'daki mısır üreticilerinin sorunlarını ve taleplerini içeren bir rapor sunularak bilgilendirildi.

Ziyaretlere ilişkin açıklama yapan Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener BAYRAKTAR; köylerde çiftçilerimizle yaptığımız toplantılarda tespit ettiğimiz mısır üreticilerinin sorunlarını ve taleplerini yazılı bir rapor haline getirdik,  Ankara’da ki Genel Başkanımıza ve Milletvekillerimize ilettik. Raporda üretici maliyetlerinden satış fiyatlarına kadar üretim ve pazarlamayla ilgili sıkıntıların yanında desteklerin arttırılarak devamı ve mısır ithalatının üreticinin elinde mal bulunduğu dönemlerde yasaklanmasına ilişkin taleplerimiz yer aldı. Özellikle TMO’nun taban fiyat açıklarken üreticinin maliyetlerindeki artışı dikkate alarak taban fiyat açıklaması, üreticinin hasat yaptığı piyasada mısırın bol olduğu dönemlerde dahilde işleme rejimi adı altında sıfır gümrüklü mısır ithalatına izin verilmemesi ve 2 yıl üst üste mısır eken üreticilerin üçüncü yılda mısır ekmeleri halinde destek alamayacağına ilişkin Bakanlık uygulamasının kaldırılması yönündeki taleplerimiz Genel Başkanımıza ve Milletvekillerimize haklı gerekçelerimizle anlatıldı. Genel Başkanımız ve Sakarya Milletvekillerimiz; sorunların çözülmesi ve mağduriyetinin giderilmesi için ilgili Bakanlıklarda çalışma yapacaklarını ve konunun takipçisi olacaklarını ifade ettiler.